८ मंसिर २०७८, बुधबार
जनकपुरधाम ।प्रदेश २ प्रदेश सभाको आठौं अधिवेशन मंसिर २९ गते आव्हान गरिएको छ ।

चार दलीय गठबन्धनको प्रदेश २ मा सरकार बनेपछि पहिलो पटक प्रदेश सभाको अधिवेशन डाकिएको छ । प्रदेश २ को नामकरण र राजधानीको हाल सम्म टुंगो लाग्न सकेको छैन् ।प्रदेश २ सरकारलाई दुई तिहाई भन्दा बढि सभासदको समर्थन छ ।सरकारमा सहभागी दलहरुबीच नाम र राजधानीको विषयमा सहमति भएको छैन् । प्रदेशको नाम र राजधानीका लागि सभामुख सरोज कुमार राय यादवले सातौ अधिवेशनमा प्रदेश सरकारलाई रुलिंग गरेका थिए । प्रदेशको नामकरण र राजधानी तोक्न प्रदेश सरकारले प्रदेश सभामा प्रस्तुत गरेको प्रस्ताव एक पटक असफल भइसकेको छ । प्रदेश सरकारको नेतृत्व गरिरहेको जनता समाजवादी पार्टी(जसपा)ले मधेश प्रदेश र जनकपुरधाम राजधानी प्रस्ताव गरेको छ ।सो प्रस्तावको पक्षमा हालका लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी( लोसपा)रहेको छ ।प्रमुख प्रतिपक्षी दल बनेको लोसपाले मधेश प्रदेश र जनकपुरधाम राजधानीको पक्षमा रहने प्रतिबद्धता जनाउँदै आएको छ । ‘मधेश प्रदेश र जनकपुरधाम राजधानीलाई लोसपाको पूर्ण समर्थन रहनेछ’ लोसपाका प्रमुख सचेतक परमेश्वर साहले भने, सरकारले ल्याउने प्रस्तावलाई पारित गराउन लोसपा लाग्नेछ । नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र र नेकपा(एस) भने मधेश प्रदेश नामप्रति विरोध जनाउँदै आएका छन् ।सरकारमा रहेका नेकां संसदीय दलका नेता समेत रहेका भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री रामसरोज यादवले प्रदेशको नाम र राजधानीबारे सत्तारुढ दलहरुबीच छलफल नभएको बताए ।
‘मधेश प्रदेशको पक्षमा कांग्रेस पार्टी रहेको छैन्’ उनले भने, मिथिला–भोजपुरा प्रदेश नामकरण हुनुपर्ने नेकांको अडान यथावत छ ।तर सहमतिका लागि मध्य बिन्दू खोज्न चाहे त्यसमा कुनै बाध्यात्मक अवस्था नरहेको उनले बताए ।प्रदेशको राजधानी जनकपुरधामलाई कांग्रेस पार्टीले समर्थन गर्ने मन्त्री यादवले बताए । ‘प्रदेश सभाबाट नै समिति बनाएर सहमति जुटाउने प्रयास गरिनेछ’ मन्त्री यादवले भने, त्यसमा सहमति जुट्न नसके राजधानीको प्रस्ताव मात्र पास हुनेछ ।जनकपुरधाम राजधानीमा कुनै विवाद नरहेको उनको कथन छ । तर नेकपा माओवादी केन्द्रबाट प्रदेश सरकारमा आन्तरिक मामिला तथा सञ्चार मन्त्री भरत साहले भने मधेश प्रदेशको पक्षमा रहेको जनाए ।‘जनकपुरधाम राजधानी राख्ने विषयमा हामीबीच सहमति भइसकेको छ’ साहले भने, प्रदेशको नामको विषयमा अहिले छलफल भएको छैन् ।जनकपुरधामलाई प्रदेशको राजधानी बनाउने प्रस्ताव आठौं महाधिवेशनबाट पारित हुने मन्त्री साहले संकेत गरे । नेकपा एमाले प्रदेश सभामा कमजोर रहेपनि मधेश प्रदेशको पक्षमा देखिएको छैन् ।एमालेले विगतमापनि मधेश प्रदेशको पक्षमा मतदान गरेको थिएन् ।तर जनकपुरधाम राजधानीमा एमाले सहमत रहेकोछ । हालै सरकारमा सहभागी भएको नेकपा (एस)लेपनि मधेश प्रदेशमा सहमति जनाउने संभावना बलियो छैन् ।प्रदेश सरकारमा उद्योग, पर्यटन तथा वन मन्त्री रहेका नेकपा एस संसदीय दलका नेता शत्रुधन महतोपनि जनकपुरधाम राजधानी हुनेमा विश्वस्त देखिएका छन् ।तर नाममा सहमति भई नसकेको उनले बताए । प्रदेश सभामा पहिलो पटक नाम र राजधानीको प्रस्ताव हुँदाको दलीय संरचना र हालको दलीय संरचनामा निकै परिवर्तन भइसकेको छ ।
सरकारबाट तत्कालीन राजपा अलग भएर प्रमुख प्रतिपक्षमा रहेको छ ।नेकपा एमाले विभाजित भइसकेको छ ।एमालेबाट माओवादी केन्द्र विभाजित भई सरकारमा सहभागी छ ।एमाले विभाजित भएर बनेको नेकपा (एस)पनि सरकारमा छ । सरकारमा सहभागी दलहरुले प्रदेशको राजधानी जनकपुरधामलाई पारित गर्न सहमत भएका छन् ।प्रमुख प्रतिपक्ष र विपक्षी एमालेपनि त्यसमा सहमत देखिएकाले राजधानीको प्रस्ताव प्रदेश सभामा दुई तिहाई बहुमतले पारित हुने संभावना छ ।तर बारा र पर्साका सत्तारुढ र प्रमुख प्रतिपक्षी दलका सभासदहरुले त्यसमा सहमति जनाउने संभावना कमजोर रहेको छ ।

Author

  • यो वेबसाइट अनलाईन कान्तिपुर डट कमको आधिकारिक न्युज पोर्टल हो । नेपाली भाषाको यो पोर्टलले समाचार, विचार, मनोरञ्जन, खेल, विश्व, सूचना प्रविधि, भिडियो तथा जीवनका विभिन्न आयामका समाचार र विश्लेषणलाई समेट्छ।

By

यो वेबसाइट अनलाईन कान्तिपुर डट कमको आधिकारिक न्युज पोर्टल हो । नेपाली भाषाको यो पोर्टलले समाचार, विचार, मनोरञ्जन, खेल, विश्व, सूचना प्रविधि, भिडियो तथा जीवनका विभिन्न आयामका समाचार र विश्लेषणलाई समेट्छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *